Czy trening EMS boli? Body Time Studio trening EMS Kraków
Trening EMS w 20 minut | Body Time Studio Kraków

06.03.2020

Czy trening EMS boli?

Czy trening EMS boli? EMS jest nieprzyjemny? Czy podczas EMS czuć rażenie prądem? To są kolejne pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które chcą spróbować trening z dodatkową elektrostymulacją. W tym krótkim wpisie postaram się wyjaśnić jakie odczucia będzie mieć człowiek podczas treningu EMS.

Podczas treningu EMS dochodzi do elektrostymulacji mięśniowej za pomocą impulsu elektrycznego. Natężenie impulsu jest tak niewielkie, że jest on w pełni bezpieczny i nie powoduje nieprzyjemnych odczuć. Włosy się nie jeżą, a oczy nie robią się przekrwione… niektórzy naprawdę o to pytają :). Klienci naszego studia nie skarżą się na dolegliwości bólowe związane z elektrostymulacją. Ból w mięśniach może się pojawić owszem, ale wynika on z samego faktu ćwiczenia. Analogiczna sytuacja występuje podczas treningu na siłowni, fitness, pływania, biegania czy jazdy na nartach, łyżwach lub rolkach. Podczas uprawiania każdej z tych aktywności może pojawić się w pewnym sensie ból w mięśniach.

Natomiast sama elektrostymulacja jest bardziej przyjemna, niż bolesna. Nasi podopieczni określają to często jako uczucie przyjemnej wibracji na mięśniach lub że czują jakby włączyć ogrzewanie siedzeń w samochodzie. W żadnym wypadku nie jest to rażenie impulsami :). Jeżeli byliście kiedyś na rehabilitacji podczas, której fizjoterapeuta używał elektrostymulacji to odczucia są całkiem podobne do tych z treningu EMS, z tym, że podczas treningu dodatkowo wykonujemy ćwiczenia z własnym ciałem.

Trening EMS i każda inna aktywność może być nieprzyjemna…

Tylko w przypadku gdy przesadzi się z intensywnością. Jeżeli intensywność jest dobrze dobrana do danej osoby to nie ma z tym problemu. Nasi trenerzy analizują sprawność fizyczną klienta dzięki czemu parametry treningu są na bieżąco korygowane tak aby uzyskać optymalną intensywność. Warto przy tym wspomnieć, że trening personalny EMS nadaje się zarówno dla osób, które nie uprawiały aktywności fizycznej przez długie lata jak i dla osób wysportowanych – trener dopasuje i dobierze odpowiednie ćwiczenia i parametry treningu.