Skąd wywodzi się trening EMS? -

15.03.2023

Skąd wywodzi się trening EMS?

Trening EMS wywodzi się z fizjoterapii, z rehabilitacji.

W przypadku zabiegów fizjoterapeutycznych, polegają one na elektrostymulacji mięśni, przy jednoczesnym odciążeniu organizmu. W praktyce wygląda to tak, że leżymy sobie na kozetce, mając przypięte elektrody. Nasz rehabilitant ustawia odpowiednie parametry, a my w tym czasie się relaksujemy. Zazwyczaj dokładnie o to chodzi.

Jedna znacząca różnica

Porównując trening EMS do fizjoterapii, występuje tutaj przede wszystkim jedna znacząca różnica. Podczas treningu z elektrostymulacją mięśni, to my trenujemy. Poruszamy swoimi mięśniami, napinamy je. No i oczywiście tutaj dodatkowo występuje bodziec z zewnątrz, w postaci elektrostymulacji.

Główne założenie treningu EMS

W założeniu chodziło przede wszystkim o to, aby skrócić czas treningu, z 60 do 20 minut. Ta forma ruchu została skondensowana. Ćwiczymy całe ciało i symulujemy je bardzo konkretnie.

Rozwój treningu EMS

W miarę wzrostu zainteresowania nowoczesnymi metodami, elektrostymulacja coraz częściej zaczęła być wykorzystywana przy treningach fizycznych.

Jeśli z kolei chodzi o szersze zastosowanie treningu z elektrostymulacją mięśniową, po raz pierwszy, na szerszą skalę, wykorzystany został podczas szkoleń żołnierzy wschodniego bloku.

Natomiast, dopiero w 1973 roku dostrzeżono w nim większy potencjał. Dr Y. Kots z Centralnego Instytutu Kultury Fizycznej w byłym ZSRR dostrzegł w nim niesamowity potencjał. Zauważył jego wpływ na zwiększanie, zarówno efektywności, jak i siły przeprowadzanego treningu. Stwierdził również, iż jest to niemożliwe do osiągnięcia przy pomocy tradycyjnych metod treningowych. Doktor przedstawił ponadto wykorzystanie tensometrycznych urządzeń, pozwalających zarówno na skurcz mięśni, jak i wzrost naprężenia do 30%, w zestawieniu ze zwykłymi ćwiczeniami.

Zalety tej metody ćwiczeń

Wśród głównych zalet treningu EMS wymienia się, między innymi, zwiększenie wydajności treningowej. Co więcej, właśnie ta metoda ćwiczeń umożliwia, wręcz przyspiesza regenerację mięśni, skraca czas oczekiwania na założone efekty, a przede wszystkim pozwala na oszczędzenie znaczącej ilości czasu.

Na Uniwersytecie w Bayreuth, a także w Niemieckim Uniwersytecie Sportowym w Kolonii, zostały przeprowadzone badania, które pozwoliły na sformułowanie pewnych wniosków. Wykazano, że trening EMS ma ponad 40 % większą efektywność, w porównaniu z efektami, które uzyskuje sie dzięki tradycyjnym treningom na siłowni.