Trening EMS - mniej kontuzji, większe bezpieczeństwo
Trening EMS w 20 minut | Body Time Studio Kraków

08.11.2021

Trening EMS – mniej kontuzji, większe bezpieczeństwo

Do każdego rodzaju wysiłku fizycznego należy się odpowiednio przygotować. Nie chodzi tu tylko o mentalne przygotowanie się do aktywności fizycznej, ale również odpowiednie rozgrzanie mięśni, czy zadanie o ich bezpieczeństwo poprzez stretching wykonany po zakończonym treningu. Jest wiele możliwości do tego aby nasz trening był jeszcze bardziej bezpieczny. Warto zastanowić się nad treningiem EMS, który przy odpowiednim przygotowaniu uchroni nas przed kontuzjami oraz uszkodzeniami mięśni. 

Co powoduje, że trening EMS jest bezpieczny?

Trening EMS przede wszystkim wzmacnia nasze mięśnie, dzięki czemu są one silniejsze i bardziej odporne na wszelkiego rodzaju kontuzje. Działa również na mięśnie głębokie, które sprawiają, że nasza sylwetka jest bardziej stabilna i poprawna. Najlepszym dowodem na bezpieczeństwo tej metody treningowej jest jej coraz częstsze występowanie w gabinetach fizjoterapii. 

Dzięki wykorzystaniu kombinezonu z odpowiedniego materiału, który bezpiecznie przewodzi elektrostymulacje, jestesmy w stanie maksymalnie skrócić czas treningu. Pojedyncza sesja trwa około 20 minut i pozwala na wzmocnienie całego ciała. Specjalnie skonstruowana aplikacja pozwala idealnie dobrać obciążenie oraz intensywność treningu do indywidualnych predyspozycji trenującego. Nie ma wówczas szans na przetrenowanie czy kontuzje wywołaną źle dobranym obciążeniem lub nieodpowiednią ilością i techniką powtórzeń. 

Przez cały czas treningu znajdujemy się pod czujnym okiem trenera, który kontroluje nasz wysiłek oraz dobrana intensywność. 

O czym należy pamiętać w treningu EMS?

Bardzo istotnym elementem treningu EMS jest strój z odpowiedniego materiału. Jest on całkowicie przyległy do ciała, dzięki czemu zapewnia całkowicie bezpieczną elektrostymulację bez ryzyka uszkodzenia mięśni. 

Kiedy trenujemy, oczekujemy odpowiednich efektów. Musimy jednak pamiętać, że aby je uzyskać nie wystarczy jedynie trenować. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na efekty jest dieta. Jeżeli będziemy trzymać odpowiedni bilans kaloryczny, możemy być pewni, że efekty przyjdą szybko i pozostaną z nami na długo, a trening będzie przyjemnym dodatkiem, który pozwoli zachować sprawność fizyczną oraz jędrną i elastyczną skórę. 

Trening EMS jest pozbawiony ryzyka kontuzji, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom oraz możliwości całkowitej kontroli. Trener przez cały czas treningu jest w stanie kontrolować i regulować obciążenie oraz intensywność treningową w zależności od indywidualnej potrzeby swojego podopiecznego. Nie ma możliwości aby nadmiernie przetrenować się podczas treningu EMS oraz zrobić sobie krzywdę. 

Kiedy warto pomyśleć o zastosowaniu treningu EMS?

Trening oparty na elektrostymulacji mięśniowej jest bardzo często wykorzystywany po różnego rodzaju urazach. Jest jedną z metod fizykoterapii pomagającej w powrocie do zdrowia i sprawności fizycznej. Jest również jednym z elementów rehabilitacji przywracającej sprawność ruchową. 

EMS to świetne rozwiązanie dla osób, które muszą w bezpieczny sposób przywrócić sprawność mięśniom aby zapobiec procesowi utraty włókien mięśniowych. Brak możliwości użycia dużego ciężaru oraz wykonania intensywnego treningu nie musi się już wiązać z brakiem możliwości wzmacniania mięśni i zachowania ich prawidłowych funkcji. 

Słowo elektrostymulacja może wzbudzać w niektórych osobach mylne wrażenie, że trening będzie sprawiał dyskomfort lub ból. Nic bardziej mylnego. Impulsy wysyłane przez urządzenie są bardzo delikatne i mają za zadanie powodować skurcze potrzebne do aktywacji partii mięśniowej

Należy jednak pamiętać, że mimo całego bezpieczeństwa jakie zapewnia trening EMS, istnieje również wiele przeciwwskazań, których należy przestrzegać. Trening jest zabroniony przede wszystkim kobietom w ciąży, ponieważ może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Osoby cierpiące na epilepsję również nie powinny brać udziału w tego rodzaju aktywności. Jednym z poważniejszych przeciwwskazań jest także wstawiony rozrusznik.